Visegrad Spaceflight Analog Challenge

06. 02. 2025

Vyzkoušejte si, jaké to je být astronautem nebo vesmírným vědcem v simulaci vesmírné mise!

Základní info

S radostí oznamujeme Visegrad Spaceflight Analog Challenge, mimořádnou příležitost zejména pro studenty z Česka, Maďarska, Polska a Slovenska ponořit se do vzrušujícího světa kosmických věd a technologií.
Vybraní účastníci absolvují 24hodinovou misi v zařízení Hydronaut, kde budou provádět experimenty a různé aktivity podobné těm, které vykonávají skuteční astronauti, za podpory řídícího týmu.

Soutěž nabízí dvě možnosti účasti:

  • Týmy vědecko-technických experimentů.
  • Analogičtí astronauti a jejich týmy řízení mise.


“Představ si, že na pár dní opustíš běžný svět a staneš se součástí něčeho výjimečného – analogické mise, která simuluje podmínky, jaké zažívají astronauti při skutečných vesmírných misích. Je to jedinečná příležitost zažít práci v mezinárodním týmu, čelit náročným podmínkám a objevit, co v tobě opravdu je. Tato zkušenost ti otevře dveře do světa vesmírného výzkumu, ale zároveň tě posílí i na osobní úrovni – získáš větší sebevědomí, schopnost pracovat pod tlakem a praktické dovednosti, které tě odliší od ostatních. Z mise si odneseš nejen nezapomenutelné zážitky, ale také něco mnohem důležitějšího – hlubší pochopení sebe sama a možná i nový směr pro tvůj život. ” – Lucie Ráčková, PhD, organizátorka projektu

“Astronauti na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) vykonávajú množstvo rôznych projektov, a to v pomerne stiesnenom priestore obývateľných modulov. Posádku momentálne tvorí sedem astronautov, ktorí sa okrem výstupov do otvoreného vesmíru v skafandroch venujú aj experimentom zameraným na mikrobiológiu, botaniku, ľudské zdravie a fyziológiu, materiálovú vedu, ľudský faktor a podobne. Astronauti na palube ISS si “vedeckú náplň” svojho pobytu na stanici nechystajú sami. Experimenty kreujú a pripravujú vedci na Zemi. Habitat Hydronaut poskytuje podobne stiesnené priestory, ako sú tie na ISS, a preto si úspešná misia bude vyžadovať silnú tímovú spoluprácu. Účasť na analógovej misii odporúčam každému, kto sa zaujíma o astronautiku a pre koho sú takéto výzvy lákavé. a k A ak máte zaujímavý nápad či námet, ktorý by posádka počas misie mohla otestovať, neváhajte a prihláste sa ako výskumník, alebo výskumný tím – predstavivosti sa medze nekladú!” – Matej Poliaček, Flight Director ISS pro evropský modul Columbus.


Více informací: https://www.v4kosmos.org/space-analog-mission/

Pro koho je to určené

  • Vědci nebo členové řídícího týmu: bez věkového omezení.
  • Analogičtí astronauti: věk 18–26 let (včetně); dobrá znalost angličtiny podmínkou.

V čem je to zajímavé

Účastníci zažijí simulaci vesmírné mise v prestižním zařízení Hydronaut H03 Deep Lab (https://hydronaut.eu/cs), kde působili např. Italsky astronaut Paolo Nespoli a český záložní astronaut Aleš Svoboda.
Výběrový proces kopíruje postupy Evropské kosmické agentury (ESA).

Renomovaná výběrová komise:

  • Matej Poliaček – expert na řízení ISS misí v Evropě.
  • Romain Charles – inženýr ESA a účastník 520denní analogické mise.
  • Doc. Iva Poláčková Šolcová – odbornice na psychologii kosmických letů.
  • Robert Cenker – veterán astronaut NASA.

Analogičtí astronauti získají plně hrazený pobyt i dopravu do zařízení Hydronaut.

Klíčové informace

Co: Visegrad Spaceflight Analog Challenge
Kdo: Kdokoli, věkové a jazykove omezení pouze pro cvičné astronauty (18–26 let včetně, dobrá znalost angličtiny ekv. B2) .
Jak: Na stránkách https://www.v4kosmos.org/space-analog-mission/ naleznete podrobné informace o potřebných dokumentech k přihlášení a také odkaz na e-learningový kurz Masarykovy univerzity. Tento kurz slouží nejen k registraci a odevzdání dokumentů (pro vědecko-technické experimenty, analogické astronauty i členy řídících týmů), ale také jako platforma pro první kolo výběrového řízení pro kandidáty na analogové astronauty.
Kde: Selekce online, mise v Hydronaut H03 Deep Lab (Praha, ČR).
Kdy:
Začátek přihlášek: 1. února 2025.
Uzávěrka přihlášek: 31. března 2025.
Simulace mise: 25.–27. dubna 2025.

Kontaktní osoba

Lucie Ráčková, PhD
rackova.lucie@gmail.com
+420 725 084 083