Výzkumný tým: Univerzita obrany
Optovláknové senzorové systémy
doc. Ing. Martin Kyselák, Ph.D.
Fakulta vojenských technologií, Katedra elektrotechniky
Hybridní zpracování signálů
doc. Ing. Jiří Vávra, Ph.D.
Fakulta vojenských technologií, Katedra elektrotechniky
Radiolokace a elektronický průzkum v operační doméně SPACE
plk. gšt. doc. Ing. Jiří Veselý, Ph.D.
Fakulta vojenských technologií, Katedra komunikačních technologií, elektronického boje a radiolokace.
Pro vesmírné aplikace ověřujeme možnost detekce lokalizace a identifikace zdrojů elektromagnetického záření v mikrovlnné oblasti na oběžných drahách Země. Okamžitý přehled o všech těchto zájmových objektech, jako jsou mapovací radiolokátory, komunikační a navigační družice apod. je důležitou informací jak pro velitele na nejvyšších stupních velení tak i pro činnost jednotlivých vojáků.
Ve spolupráci s Mnichovskou technickou univerzitou připravujeme vzájemné satelitní spojení privátní 5G sítě Univerzity obrany s jejich sítí.
Pokročilé materiály a struktury, nedestruktivní kontrola
Ing. Václav Tříska, Ph.D.
Fakulta vojenských technologií, Katedra letecké techniky
Z pohledu efektivity kosmických prostředků je velmi důležitou oblastí vývoj výkonných konstrukčních materiálů, schopných pracovat v náročných podmínkách, panujících například během startu a letu nosné rakety či pohybu družice na oběžné dráze. Tedy vývoj materiálů především s výbornými mechanickými vlastnostmi, nízkou hustotou a odpovídajícími vlastnostmi fyzikálními. S pokrokem v dalších oblastech vědy a techniky a s nástupem nových výrobních technologií se navíc objevuje i možnost vyvinout materiály či komplexní struktury, vykazující schopnost změn svých vlastností na základě měnícího se prostředí nebo poskytující údaje o svém stavu či zatížení.
Vzhledem k nutnosti dosažení vysoké míry bezpečnosti a spolehlivosti, požadované v oblasti letectví a kosmonautiky, je pak důležitou související problematikou rozvoj vhodných metod nedestruktivní kontroly vyrobených částí konstrukce, případně vývoj materiálů a struktur, schopných diagnostiky vlastního stavu či alespoň vedoucích k vyšší efektivitě kontroly.
Dálkový průzkum Země
doc. Ing. Vladimír Kovařík, MSc. Ph.D.
Fakulta vojenských technologií, Katedra vojenské geografie a meteorologie
Dálkový průzkum Země je jednou z klíčových oblastí pro získávání informací o objektech a jevech probíhajících na zemském povrchu bez přímého kontaktu s ním. To se provádí snímáním odražené nebo emitované energie a zpracováním, interpretací, analýzou a aplikací těchto informací. Pozorování Země s využitím družicových senzorů je dynamicky se rozvíjející oblast s přesahem do mnoha jiných oborů lidské činnosti.
Zaměřením výzkumu je kromě sledování vývoje nových platforem a senzorů také zpracování družicových obrazových dat, která jsou využívána pro vizuální interpretaci nebo obrazové analýzy - multispektrální, multitemporální i jiné. Významným tématem je využití družicových obrazových dat zaměřené do oblasti obrany a bezpečnosti, jako je hodnocení interpretability obrazu, schopnost rozpoznání a identifikace konkrétních objektů a detailů na obrazových datech různého prostorového, radiometrického a spektrálního rozlišení. Družicová obrazová data jsou nenahraditelná rovněž v oblasti tvorby různých produktů z oblasti kartografie, geografie, geoinformatiky, klimatologie nebo meteorologie právě pro účely podpory této velmi specifické oblasti.