O spolupráci

Česká republika má od listopadu 2022, poprvé od přistoupení do ESA, zastoupení v oddílu evropských astronautů.

Po více než 40 letech se může opět plnohodnotně zapojit do kosmického programu a navázat na její historické úspěchy. Příležitosti ke kosmickým letům na ISS na sebe nenechaly dlouho čekat a v dubnu 2023 obdržela Česká republika, podobně jako několik dalších perspektivních evropských zemí, nabídku na misi na ISS plánovanou na konec roku 2024.

Program astronautů a pilotovaných kosmických letů hraje v ekosystému space programu zcela zásadní roli a má významný přínos. Kromě zapojení českých výzkumných institucí a vysokých škol do špičkových mezinárodních projektů, jejichž vědecké a technické experimenty putují na ISS, se jedná o příležitost pro české firmy. Ty by tak dostaly možnost otestovat svoje technologie v prostředí ISS a případně se i zapojit do dodavatelských řetězců v rámci evropských kosmických projektů.

Neméně významné jsou edukativní aktivity, které tvoří významnou část misí na ISS a do kterých bývají aktivně zapojeny desetitisíce žáků základních a středních škol dané země.

Z čistě ekonomického pohledu je segment průzkumu vesmíru, tj. i programu astronautů, činností s vysokou přidanou hodnotou. Předpokládá se, že v následujících 15 až 20 letech se trh spojený s průzkumem vesmíru zvětší až šestinásobně. V neposlední řadě jsou kosmické lety obrovským PR přínosem, jehož ekonomická hodnota samotná vyrovná náklady na kosmickou misi. Například celosvětový dosah posledního výběru astronautů ESA byl asi 1,5 miliardy lidí.

Co je ISS?

ISS je v současné době jediná trvale obydlená vesmírná stanice, ve vesmíru je již více než dvacet let. Životnost vesmírné laboratoře byla původně původně plánována do roku 2016, postupně však byla prodloužena. Od 2. listopadu 2000 na stanici trvale pobývá stálá posádka, která je dvou až šestičlenná a střídá se v pravidelných intervalech.

Stanice je umístěna na oběžné dráze ve výšce kolem 400 kilometrů, Zemi oběhne za necelých 93 minut rychlostí asi 7670 m/s (zhruba 27 600 km/h).

3D model ISS

Po načtení modelu s ním můžete pohybovat pomocí myši.