Výzkumný tým: VUT
Vysoké učení technické v Brně (VUT) soustavně dosahuje uznávaných výsledků v oblastech, jako je vývoj: senzorů, satelitních komunikačních systémů, přístrojů pro aplikace ve vesmíru, technologií a aplikací v oblastech kybernetické bezpečnosti a umělé inteligence, stejně jako v oblasti výzkumů sluneční korony, zpracování satelitních dat, zpracování obrazu a vesmírné fotografie.
Vedoucí postavení VUT zaujímá například ve výzkumu kosmické tribologie, oboru, ve kterém má tým profesora Hartla již úspěšně implementované aplikace ve vesmírných projektech. Kosmická tribologie se zaměřuje na vývoj technických řešení zajišťujících spolehlivost funkcí pohyblivých částí zařízení ve vesmíru, jako jsou kosmické lodě, satelity či vesmírné stanice. Tento obor zahrnuje například zajištění spolehlivého vysouvání slunečních panelů, antén, zajištění spolehlivé funkce robotických ramen, včetně jejich mazání. Mechanická selhání těchto komponent v extrémních podmínkách vesmíru, například v důsledku přetížení nebo vibrací, mohou vést ke zmaření obrovských investic a značného lidského úsilí.
Technologie habitatů pro extrémní podmínky a pilotované vesmírné lety představují další významný výzkumný směr VUT. Průlomovým momentem tohoto výzkumu bylo vytvoření samočinně rozvinutelného habitatu, vyvinutého týmem Dr. Šáleného a Dr. Douleho a poskytnutí prvního prototypu tohoto habitatu pro Space Studies Program 2012,který pořádala International Space University na Florida Institute of Technology v USA. Aktuálně se v této oblasti VUT zaměřuje na výzkum technologií pro měření a vyhodnocování kognitivních a fyziologických reakcí lidského organismu. Výzkum byl prováděn například v rámci projektu ESA SPARK ICARUS ARMOR, jehož se účastnil i český záložní astronaut Aleš Svoboda. Byla v něm použita zcela nové baterie kognitivních testů vyvinutá na University of Pennsylvania pro vysoce výkonné astronauty NASA. Zásadním příspěvkem českého výzkumného týmu bylo začlenění jedinečného senzoru pro měření intenzity pocení, vyvinutého týmem profesora Hubálka a aplikace inovátorského přístupu analýzy malých datových sad s využitím metod kvantifikace nejistoty s podporou umělé inteligence od týmu firmy UptimAI s.r.o., kterou založil a vede Dr. Kubíček, absolvent VUT.
Koordinace aktivit univerzity v oblasti výzkum vesmíru, Výzkum technologií s významným interdisciplinárním přesahem
Ing. Vratislav Šálený, Ph.D
Fakulta strojního inženýrství, Energetický ústav
Vysokorychlostní komunikační technologie
doc. Ing. Tomáš Götthans, Ph.D
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Ústav radioelektroniky
V reakci na vzrůstající požadavky na vysokorychlostní komunikační technologie se výzkum a vývoj v oblasti vysokofrekvenčních komunikačních systémů ukazuje být zásadním prvkem pro zajištění úspěchu vesmírných misí. V rámci spolupráce s mým vědeckým týmem se specializuji na detailní analýzu a vývoj vysokofrekvenčních obvodů, antén, metod zpracování signálů a radarové technologie, specificky uzpůsobené pro využití v prostředí vesmíru.
Náš výzkum je cíleně zaměřen na inovativní návrhy a optimalizaci vysokofrekvenčních obvodů pro široké spektrum aplikací, včetně rádiových přenosů, radarových systémů a satelitní komunikace.
Naše úsilí vyústilo ve spolupráci na několika výzkumných a vývojových projektech pro Evropskou vesmírnou agenturu (ESA), včetně vývoje kompaktního bi-směrného zesilovače pro bezpilotní letadla, vytvoření plně adaptivního RF linearizéru pro vysokovýkonné zesilovače, konstrukce rádiového přijímače a vysílače pro bezpilotní letadla operujících v L-pásmu či projektu MakerSpace. Spolupracujeme například s Observatoire de Paris na vývoji radiového spektrometru, který je navržen pro práci v pásmu milimetrových vln a je schopen detekovat přítomnost molekul kyslíku.
V rámci angažmá na Vysokém učení technickém v Brně jsem přispěl k založení magisterského studijního programu Space Apps, který poskytuje studentům unikátní příležitost specializovat se na systémové inženýrství aplikované ve vesmírných projektech.