Výprava českého astronauta je jedinečná šance pro českou vědu a průmysl

Diskuze o možné přípravě vědecko-technického programu pro případnou vesmírnou misi astronauta Aleše Svobody byla cílem semináře Výzvy a příležitosti pro české vědce a techniky při národní vesmírné misi, která se uskutečnila 26. června 2023 v horní komoře Paramentu České republiky. Za VŠB-TUO se akce  zúčastnil její koordinátor výzkumu vesmíru Radek Martinek. Podle účastníků výprava českého astronauta nabízí jedinečnou šanci pro českou vědu a průmysl.

„Po pěti desetiletích máme reálnou šanci poslat na oběžnou dráhu planety Země dalšího občana České republiky, který by se zde mohl věnovat realizaci národních vědecko-technických experimentů. Takový projekt samozřejmě nebude jednoduchý, je tudíž žádoucí zahájit diskuzi o jeho organizační a administrativní náročnosti, faktické připravenosti vědecko-technického programu a jeho dopadech na českou vědu a techniku, stejně jako střední i vysoké školy,“ zvali organizátoři na seminář zástupce vysokých škol, vědeckých institucí, státních orgánů i soukromých společností. Hlavním bodem programu bylo vystoupení člena záložního týmu astronautů Evropské kosmické agentury Aleše Svobody, který by se na Mezinárodní vesmírnou stanici mohl vydat již příští rok.

Seminář se konal pod záštitou Výboru pro záležitosti EU, úvodní slovo pronesli předseda Senátu Miloš Vystrčil a místopředseda evropského výboru Jiří Dušek. Zástupci univerzit, akademických i soukromých společností se shodli v názoru, že jde o unikátní příležitost pro zapojení a zviditelnění českých vědeckých a výzkumných týmů, které dlouhodobě pracují na projektech, např. v oblasti fyziologie, medicíny nebo radiologie. Konkrétněji jde třeba o výzkum stresu, kognitivní zátěže, měření biosignálů, vývoj radiačních dozimetrů nebo některých astronomických pozorování.

„Nejde však jen o vědecký výzkum, národní mise je unikátní výzvou pro české firmy podílející se na rychle rostoucím kosmickém průmyslu a zároveň šancí k rozšiřování mezinárodní spolupráce v evropském i transatlantickém měřítku a také obrovskou příležitostí podpořit české školství. Významnou součástí takových výprav na Mezinárodní kosmickou stanici jsou totiž vzdělávací aktivity, do kterých se zapojují studenti základních a středních škol. Neméně podstatný je i motivační charakter takového projektu, který ve světě prokazatelně přivádí mladou generaci k zájmu o vědu a techniku,“ okomentoval na webu Senátu Parlamentu ČR význam podpory mise jeho předseda Miloš Vystrčil.