Rozhovor s profesorem Ing. Jan Platoš, Ph.D.
Jako děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky, které výzkumné směry v oblasti vesmíru považujete za zajímavé pro vaši fakultu?
Na naší fakultě patří mezi nejzajímavější určitě oblast vývoje nových typů senzorů, která dává podklad pro další oblasti od zpracování signálů, aplikaci metod umělé inteligence, ale vyžaduje také podporu nových materiálů, algoritmů pro řízení a mnoha dalších.
Podle informací na webu se váš výzkumný tým věnuje zpracování velkých dat. Můžete více rozvést tuto oblast vašeho výzkumu?
Velká data vznikají od počátku vesmírného výzkumu, jejich velikost je vždu opdpovídajíci kvalitě senzorů a prostředků které k výzkumu používáme. V dnešní době, se měří každá součást vesmírného vybavení, od motorů, až po posádku. Analýzou těchto dat je možné předcházet poruchám, prodloužit životnost přístrojů i celách modulů nebo satelitů, zlepšovat prostředí pro posádku a sledovat jejich zdravotní stav a mnoho dalšího.
Aktivity spojené s výzkumem vesmíru zažívají masivní rozvoj. NASA plánuje misi na Měsíc a společnost SpaceX pod vedením Elona Muska mění paradigma kosmického výzkumu. Mnoho univerzit investuje značné finanční prostředky do budování nových výzkumných center. I v České republice rapidně přibývá firem zabývajících se kosmickými technologiemi. Jaké příležitosti vidíte pro vaši fakultu a univerzitu v této rychle se rozvíjející oblasti?
Naše fakulta i univerzita disponuje všemi klíčovými znalostmi potřebnými pro aplikaci ve vesmírných technologiích. Ať jede o nové materiály, nové řídící algoritmy a celý návrh vesmírných satelitů a sond, pokročilá analýza dat v rámci zařízení i po přenosu na pozemní stanoviště, noví konstrukční řešení a optimalizace jak hmotnosti tak vybavení, využití superpočítačů pro nalezení optimální kombinace vše parametrů potřebných například pro návrh malých satelitů, ale i v rámci bezpečnosti, zpracování odpadu, životního prostředí. Každá fakulta i výzkumné centrum má potenciál přispět svou odborností a posunout vesmírný výzkum zase dále.
Váš univerzitní koordinátor pro výzkum vesmíru mi prozradil, že máte v kanceláři model Saturn V a také přistávací modul z mise Apollo. Jste fanouškem vesmírných programů?
Ano jsem velkým fanouškem vesmírných programů i filmů s vesmírnou tématikou. Sleduji pravidelně dokumenty o rozvoji programu Apollo i ostatních programů, vývoj raketoplánů ale i programů firmy SpaceX, čínských japonských, indických i dalších programů směřujících do vesmíru, na Měsíc nebo ke kolonizaci Marsu. Každý výzkum, který je zaměřen tímto směrem poskytuje velmi cenné poznatky ale i vynálezy které najdou uplatnění v běžném životě.
Jaké máte na fakultě plány na rok 2024?
V letošním roce se chceme zaměřit na rozvoj spolupráce českých univerzit v rámci konsorcia CAERPIN, ale také pracovat na našem prvním cube-satu, který by dokázal ověřit funkčnost našich nejnovějších výzkumů i v beztížném stavu a akcelerovat spolupráci v e vesmírném programu napříč našimi fakultami a výzkumnými centry.