FEI zahájila biomedicínský výzkum v rámci mise IKAROS

28. 02. 2025

Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO spustila inovativní misi IKAROS – Innovation in Cardiorespiratory Observation for Space, zaměřený na monitorování kardiorespiračních funkcí v podmínkách simulujících mikrogravitaci. Výzkum je realizován týmem Signal Lab pod vedením Radka Martinka.

„Studie využívá polohu těla v náklonu hlavou dolů, čímž napodobuje stav beztíže, jaký zažívají astronauti na oběžné dráze,“ vysvětluje Martina Ládrová, která vede misi IKAROS. Výzkum se zaměřuje na analýzu vlivu této simulace na srdeční a respirační funkce, přičemž srovnává rozdíly mezi trénovanými a netrénovanými jedinci. Klíčovou součástí experimentu je balistokardiografie (BKG), doplněná o další referenční fyziologické parametry měřené pokročilými senzorickými systémy a certifikovanými lékařskými přístroji (BIOPAC, PLUX Biosignals).

Výzkumu se účastní jak interní výzkumníci z VŠB-TUO, tak experti z externích institucí, včetně zástupců Armády ČR. Testovanou kohortu budou tvořit zdraví muži ve věku 18–26 let, rozdělení do skupin podle úrovně fyzické kondice. Experiment proběhne pod přísným zdravotnickým dozorem s důrazem na bezpečnost a etické zásady.

„Mise IKAROS otevírá nové možnosti nejen pro kosmickou medicínu, ale i pro diagnostiku a léčbu některých kardiovaskulárních onemocnění. Naše měření pomohou lépe pochopit adaptaci oběhového systému na extrémní podmínky,“ uvádí Kateřina Barnová z výzkumného týmu Signal Lab.

Projekt přináší významné poznatky nejen pro vesmírné mise, ale i pro telemedicínu a dlouhodobé monitorování pacientů na Zemi. „Tento výzkum nám umožní lépe pochopit reakce lidského těla na extrémní podmínky, což může vést k vývoji nových technologií pro vesmírné mise i zlepšení zdravotní péče zde na Zemi,“ doplňuje Radek Martinek.