Výzkumný tým: Univerzita Karlova

Pohybové režimy a zátěž v mikrogravitaci
Doc. PhDr. Petr Šťastný Ph.D.
Universita Karlova, Fakulta Tělesné Výchovy a Sportu
Tým vedený Petrem Šťastným se zabývá ověřováním efektivity a bezpečnosti cvičebních programů v mikrogravitaci založených na intenzivním cvičení v koncentrickém, excentrickém i vytrvalostním svalovém režimu. Tematickou součástí je i biomechanika pohybu zaměřená na udržování kostního zdraví, zdraví pohybového aparátu a vysoce specifické testy tělesné kondice.
V rámci probíhajících projektů připravuje experiment během parabolických letů ESA (Open Space Innovation Platform, Channel: SciSpac E CORA - Parabolic Flight esa.int), které proběhnou v květnu 2025. V rámci projektu The High-Frequency Impulse for Microgravity (HIFIm) – The Future of Countermeasure Exercises spolupracuje s partnery St Mary's University-London, University of Sulford-Manchester a Physical Mind London.

Výzkum komunikace
Kateřina Chládková, MA, PhD, SPEAKin lab,
doc. Mgr. Jan Chromý, PhD, ERCEL Lab
Ústav českého jazyka a teorie komunikace, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Sledování parametrů nitroočního tlaku a změn na OCTA
MUDr. Bohdan Kousal, Ph.D.
Oční klinika 1. LF UK a VFN v Praze
Cílem tohoto projektu je analyzovat změny nitroočního tlaku (NOT) a vaskulárních parametrů sítnice a cévnatky metodou angiografie pomocí optické koherenční tomografie (OCTA) u astronautů před a po kosmickém letu. Dlouhodobý pobyt v mikrogravitaci je spojen s řadou fyziologických změn, včetně oftalmologických, které mohou ovlivnit zrakové funkce a strukturu oka.
V rámci studie budou astronautům provedeny měření NOT a OCTA vyšetření v několika časových bodech: před letem, během letu, bezprostředně po návratu a v následném období adaptace na pozemské podmínky. Výsledky pomohou lépe porozumět vlivu mikrogravitace na oční cirkulaci a možné riziko vzniku syndromu neuro-okulární adaptace spojeného s kosmickými lety. Tyto poznatky mohou přispět k vývoji preventivních opatření a optimalizaci zdravotní péče pro budoucí mise s dlouhodobým pobytem ve vesmíru.

Vývoj polovodičových radiačních sensorů
prof. Ing. Eduard Belas, CSc.
Skupina optoelektroniky a magnetooptiky — Fyzikální ústav, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova

Kosmické právo a vytvoření budoucího českého zákona o kosmických činnostech
Prof. JUDr. Jakub Handrlica, Ph.D., DSc.
Člen Mezinárodního institutu pro kosmické právo, Katedra správního práva a správní vědy PF UK
Česká republika je smluvní stranou všech klíčových mezinárodních úmluv, které v současnosti upravují využívání kosmického prostoru. Současně je ovšem skutečností, že na rozdíl od řady jiných evropských států (např. Francie, Portugalsko, Dánsko, Rakousko, Kypr, Lucembursko a nejnověji také Slovensko) v českém právu doposud vnitrostátní úprava činností v kosmickém prostoru absentuje. Výzkum, který probíhá na pražské katedře správního práva se zabývá vytvořením takové vnitrostátní úpravy (zákona kosmických činnostech) která je přitom nutností za účelem vytvoření transparentního, předvídatelného a konkurenceschopného kosmického sektoru u nás. Vytvoření této legislativy je nezbytné pro další rozvoj kosmického sektoru u nás a je klíčové pro potenciální kosmické start-upu a inovátory. Budoucí vnitrostátní legislativa by měla současně zakotvit i mechanismy podpory pro výzkum a vývoj v této oblasti (např. zvláštní povolovací procesy, zvláštní úpravu obligatorního pojištění).
Soirée kosmického práva: Pražská katedra správního práva pořádá ve spolupráci s Velvyslanectvím Itálie v Praze vždy na podzim Soirée kosmického práva, jehož účelem je diskutovat aktuální otázky kosmického práva a jeho budoucnosti. Pozornost je tradičně věnována procesu přijímání nových národních úprav kosmických činností v jiných státech, stejně jako přípravě kosmické legislativy v rámci EU. Další soirée se bude na půdě pražské právnické fakulty konat v listopadu 2025.

Identifikace prachu ve sluneční soustavě a určení jeho původu a vlastností
Doc. RNDr. Jiří Pavlů, Ph.D. a RNDr. Libor Nouzák, Ph.D
Katedra fyziky povrchů a plazmatu, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova
Tým pod vedením Jiřího Pavlů studuje prachová zrna a procesy, které ovlivňují jeho chování v okolí planet naší sluneční soustavy. Detekce prachových zrn v kosmickém prostředí je poměrně složitá úloha, neboť přestože existuje celá řada metod pro jejich registraci, jsou zřídka aplikovatelné pro in-situ měření vesmírného prachu, a to hlavně pro přílišnou velikost a váhu měřících přístrojů nebo technickou složitost řešení. Nejčastěji používanými detektory jsou tak antény, které na kosmických objektech měří elektrická a magnetická pole.
Projekt má dvě úzce propojené větve: (a) simulace procesů vedoucích k nabíjení prachových zrn nebo efektů spojených s dopadem prachu na různé povrchy v laboratorních podmínkách a (b) zpracování dat získaných kosmickými sondami (například v prachových prstencích Saturnu pomocí anténních systémů). Společným cílem projektu je vyvinout nové způsoby identifikace prachových zrn v kosmickém prostředí, které by umožnily definovat jejich původ, vlastnosti (směr dopadu, jejich velikost, hmota, nabíjecí procesy v daném prostředí), a to pomocí jak simulační aparatury, vybudované týmem ve spolupráci s Univerzitou Heidelberg, tak zpracováním dat z mnoha družicových experimentů. První výsledky výzkumu, které ověřily možnost detekce dopadů prachu použitím například Faradayových válců nebo na bázi různých povrchových vrstev, byly testovány také na University of Colorado, Boulder.

Příspěvek k výzkumu slunečního větru: vznik, šíření, závislost na procesech na Slunci
Prof. RNDr. Jana Šafránková, DrSc. a Mgr. Tereza Ďurovcová, Ph.D.
Katedra fyziky povrchů a plazmatu, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova
V současné době mají vědci ohromnou příležitost lépe porozumět vlivu Slunce na procesy na Zemi, a to díky unikátnímu rozmístnění a měření meziplanetárních sond v prostoru mezi Sluncem a Zemí - Parker Solar Probe, Solar Orbiter, Bepi Colombo a celá řada družic v blízkém okolí Země - MMS, THEMIS-ARTEMIS, DSCOVR, SOHO, Wind, ACE. Cílem projektu vedeného Janou Šafránkovou a Terezou Ďurovcovou, je využít zkušeností nabytých při zpracování dat z monitoru slunečního větru vyvinutého a realizovaného na našem pracovišti, který měřil parametry slunečního větru s bezprecendentním časovým rozlišením a analyzovat nejnovější vědecká data a přispět tak k lepšímu porozumění procesům probíhajícím dominantně v blízkosti Slunce, což je oblast, která byla doposud meziplanetárním sondám nepřístupná.
Projekt je založen na široké mezinárodní spolupráci z celou řadou zahraničních univerzit a akademických pracovišť (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, Cambridge, University of London, NASA Goddard Planetary Heliophysics Institute, University of Maryland, Northumbria University, Newcastle) a tým by rád přivítal mladé lidi zapálené pro pokročilé zpracování dat a zájemce o vědeckou práci.

Vývoj pokročilých monitorů parametrů plazmatu v kosmickém prostoru
Prof. RNDr. Zdeněk Němeček, DrSc. a Doc. RNDr. Lubomír Přech, Dr.
Katedra fyziky povrchů a plazmatu, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova
Tým vedený Zdeňkem Němečkem a Lubomírem Přechem využívá svých znalostí a dlouhodobých zkušeností z návrhů družicových experimentů pro měření parametrů plazmatu hlavně v kosmickém prostoru. Při moderním návrhu zvažují jak specifika konkrétního prostředí, tak možnosti dané sondy, a to z pohledu elektronického návrhu i výsledné efektivity řešení. Tým se v různých obměnách podílel na mnoha družicových experimentech pro výzkum interakce slunečního větru s geomagnetickým polem Země.
V rámci probíhajících projektů připravují členové týmu experiment pro monitorování slunečního větru na retrográdní dráze kolem Slunce s cílem podstatně prodloužit dobu pro přípravu pozemských systémů na příchod silné bouře ze Slunce. Pokud první pozorování, která se uskuteční na zkušebním satelitu vypuštěném na konci roku 2026 v projektu Henon, budou úspěšná, začne příprava několika nových satelitů, které budou nadále monitorovat děje ve slunečním větru a chránit tak Zemi před nežádoucími efekty kosmického počasí. Při přípravě satelitu financovaného agenturou ESA spolupracuje tým s italskou firmou ARGOTEX, která zajišťuje jeho výrobu.
Mise ESA Comet Interceptor, která se v roce 2029 vydá zkoumat nedotčenou kometu nebo mezihvězdný objekt, bude během své cesty sluneční soustavou měřit parametry okolního prostředí například plazmatickým spektrometrem, na jehož vývoji se tým podílí spolu s francouzskými a britskými kolegy.